Ön Başvuru Formu

Diksiyon Eğitimi

 • Eğitmen
  TRT Spikeri Erdoğan Arıkan
 • Seviye
  İleri
 • Kurs Süresi
  2 Ay - Erişim 2 Yıl

Diksiyon Ve Etkili Konuşma Eğitimi

Günümüzde hemen herkesin doğru anlaşılmamak, kendisini ifade edememek veya yeterince dinlenmemek gibi sorunları olmakta ve bu sorunlar ışığında Diksiyon ve Etkili Konuşma konusuna olan ilgi de artmaktadır. Sözlü iletişimin vazgeçilmez olduğu modern toplumlarda, konuşma sırasında etki yaratmanın önemine de dikkat çekmek gerekmektedir. Tam da bu noktada başlı başına bir sanat olarak kabul edilen Diksiyon ve Etkili Konuşma sürecine göz atmak yerinde olacaktır.

Yalnızca kalabalık bir topluluğa hitap eden bireylerin değil, herkesin bilmesi gereken ve sonradan öğrenilmesi de mümkün olan bu beceri ile hem iş hayatında hem de sosyal hayatta başarı sağlamak da daha kolaydır. Söylenenlerin doğru jest ve mimiklerle desteklenmesi, dikkat çekilmek istenen noktalara doğru vurguların yapılması, aktarılmak istenen duyguya uygun tonlamaların ve ses düzeyinin ayarlanması ve tüm bunların dinleyici tarafından doğru şekilde yorumlanması açısından tam bir altın anahtar niteliği taşımaktadır.

Diksiyon Eğitimi

Kariyer yaşamı boyunca doğru ve akıcı konuşması ile dikkatleri her daim üzerine çeken, bu alanda kendini geliştiren ve devamında daha da profesyonelleşerek eğitmen kimliği ile adından söz ettiren ve birçok başarıya imza atan Erdoğan Arıkan’ın anlatımı ile diksiyon ve etkili konuşma eğitimi oldukça keyifli bir eğitim haline gelmiştir. Basmakalıp cümlelerin yerine daha etkili cümleler tercih etmek, konuşması ile verimli etkileşim sağlamak, konuştuğu konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olduğunu dinleyiciye hissettirmek, tüm bu sürecin bir getirisi olmaktadır.

Modern ve yüksek kültürel kimliğe sahip olmak ve anadilinin tüm güzelliklerine detaylı hakim olmak isteyen herkesin ilk tercihi olmaktadır. Etkili konuşman kurallarının ve inceliklerinin öğretildiği bu eğitim sayesinde bireyler, konuşma yöntem ve süreçlerinde arzu ettikleri güce erişebilmektedir.

Akıcılığını kaybeden, stres yönetimini gerçekleştiremeyen, ses denetimini yapamayan, hedef kitlenin özelliklerini analiz edemediği nedenle anlaşılamayan, konuşma içeriğini ya da jest ve mimiklerini kontrol edemeyen ve bu nedenle de sessiz kalmayı tercih eden herkes adına yepyeni bir basamak olan Diksiyon ve Etkili Konuşma; aslında her bireyin, doğru eğitim ile profesyonel birer konuşmacı olabileceğini de savunan, keyifli ve uzun soluklu bir deneyimdir.

Basmakalıp cümlelerin yerine daha etkili cümleler tercih etmek, konuşması ile verimli etkileşim sağlamak, konuştuğu konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olduğunu dinleyiciye hissettirmek, tüm bu sürecin bir getirisi olmaktadır.

Bu eğitim sürecine dahil olup keyifli anlar yaşamak ve alanında ünlenmiş olan Erdoğan Arıkan’ın bilgi dolu dünyasında yolcuk yapmak istiyorsanız bizimle hızlıca iletişime geçin.

Diksiyon ve etkili konuşma eğitimine kayıt olmak için Tecrübe Eğitim Kurumlarına telefon veya internet üzerinden Online başvuru yapabilir ve size gönderilen kullanıcı adı, şifre ile sisteme giriş yaparak eğitimi almaya hızlıca başlayabilirsiniz. Dilediğiniz gün ve saatlerde eğitim videolarını izlemeye ve yazılı kaynakları okumaya başlayabilirsiniz. Eğitim süresi boyunca tüm dijital kaynaklara ulaşımınız sınırsızdır.
Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi; istediği işe sahip olmak ya da kariyer hedefinde bir üst pozisyona yükselmek isteyenlerin, karizmatik ve hatta büyüleyici bir hitap yeteneği kazanmayı hedefleyenlerin, yakın zamanda iş görüşmesi yapacakların, sosyal yaşamlarında kendilerini daha güçlü ve özgüvenli hissetmeyi arzulayan bireylerin ve Türkçemizi doğru konuşmayı dileyen herkesin katılımına uygundur.
Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan her katılımcı; Uluslararası onaylı ve uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika alma hakkı kazanmaktadır.

Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitiminin Faydaları

Diksiyon ve etkili konuşma eğitimi alan her birey birçok kazanım elde ediyor. Bu kazanımların etkileri oldukça olumlu oluyor. Peki, bu olumlu etkiler ve eğitimin parçaları neler?

  İlk olarak hece ve sözcük vurgusunun üzerinde durulduğu Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi süresince tüm katılımcılara;
  • Kelime seçimleri konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiği,
  • Jest ve mimiklerin doğru kullanımı,
  • Yeterli ses seviyesinde ve doğru vurgu ve tonlamalarla yapılan bir konuşma ile hayat boyu ne gibi kazanımlar elde edileceği,
  • Diksiyon egzersizleri,
  • Telaffuz bozuklukları ve doğru telaffuzların önemi,
  • Beden dili,
  • Alıştırmalar,
  • Sunuculuk ve spikerlik,
  • Konuşma tarzı ve kelimeler,
  • Hayatla iletişim,
  • Topluluk önünde konuşma,
  • Ünlülerin daralması (ECEK, ACAK, KAYNAŞMA ÜNSÜZÜ Y)
  • Doğru nefes almak ve diyafram nefesi,
  • Harflerin ve kelimelerin çıkışı – boğumlama,
  • Sesin doğru kullanımı,
  • Harflerin dünyası
  • Ünlüler (NORMAL A – İNCE A, E, I – İ – O – Ö – U – Ü)
  • Ünsüzler (B – C – Ç – D – F, G – H, J – K, Ğ, L, M – N, P – R, S – Ş, T – V, Y - Z
  • Yöresel aksanların yarattığı konuşma bozukluklarının nasıl önlenebileceği,
  • Patetik konuşmanın ayrıntıları ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

  Dinleyiciyi heyecanlandıran, motive eden, harekete geçiren ve hatta katılımını sağlayan bir konuşmanın tüm incelikleri de yine Erdoğan Arıkan’ın zengin anlatımı ile bu eğitimde sunulmaktadır.
  Yaşamın her anında kişilere daha dik bir duruş sergilemeleri adına katkıda bulunan bu eğitim, teorik olduğu kadar uygulanabilirlik açısından da oldukça fazla metot ve örnekle de desteklenmektedir. Mesleki istihdam ve sosyal başarılara tam anlamıyla katkı sağlayan Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi; katılımcıların her an, en sağlıklı şekilde iletişim kurmalarını da mümkün kılmaktadır.

Erdoğan Arıkan Kimdir?

TRT Sporda yaklaşık 25 yıldır görev yapan Erdoğan Arıkan, 1963 Sakarya doğumludur. Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Meslek Yüksekokulu İşletme Bölümü mezunudur. 3 yıl Diyarbakır Radyosunda spiker olarak görev yaptıktan sonra, halen devam eden TRT spor spikerlik görevine başlamıştır. Başarılı spikerlik kariyeri ile birlikte iyi iletişimiyle de izleyecilerin büyük beğenisini kazanmıştır.

İstanbul’da 4 yıl boyunca özel bir şirkette çalışmış ve sonrasında TRT’ye başvurmuştur. Kariyerine ilk adım attığı 1989 yılında, katıldığı sınavda gösterdiği üstün yeteneğinin ardından TRT bünyesinde spikerlik, sunuculuk, diksiyon, topluluk önünde konuşma, hitabet, yaşam koçluğu eğitimleri almıştır.

İsmini, duyurduğu program “Stadyum” ile başta futbolseverler olmak üzere tüm Türkiye’nin beğenisi kazanan ünlü spiker; katıldığı uluslararası birçok önemli organizasyonda da hem kişisel hem de ulusal temsilleri layıkıyla yerine getirmiştir.

6 Dünya Kupası,4 Avrupa Futbol Şampiyonası, 3 Olimpiyat Oyunlarının yanı sıra , tenis ve atletizm alanındaki dünya şampiyonaları, Akdeniz Oyunları ve 1993 yılından bugüne çeşitli ülkelerde gerçekleşen Avrupa Kupası maçlarında görev alan Arıkan, spikerlik ve sunuculuk alanındaki tüm bu çalışmalarının yanında programcılık sektöründe de değerli yapımlara imza atmıştır. “Süper Bir Gol”, “Futbol Her Şeye Değer”, “Spor Artı”, “Teknik Analiz”, “Yüz Yüze Futbol” ve “Spor Stüdyosu” adlı programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Erdoğan Arıkan; yine bu alanda önemli pek çok ödülün de sahibi olmuştur.

Stadyum programı ile çıktığı yolda; 2006 ve 2008 yılları Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülü’nü kazanan Erdoğan Arıkan, yine 2006 yılında Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin ödülüne “En İyi Program” kategorisinde sahip olmuştur.

Erdoğan Arıkan, spikerlik kariyeri boyunca tecrübe ve bilgisini eğitmen kimliğine de taşıyarak, 10 yılı aşkın süredir diksiyon ve etkili konuşma alanında çalışmalarına devam etmektedir. Diksiyon konusundaki bilgilerini bu süre içinde pek çok panel ve seminer düzenleyerek katılımcılarla paylaşmıştır.

Bu hayatı güzel yaşabilmenin en iyi yollarından birinin iyi iletişim kurabilmekten geçtiğini vurgulayan Arıkan; iyi iletişim kurabilmenin, iyi konuşmayla, ardından da iyi düşünceyle kendimize yaptığımız yatırımlarla mümkün olacağınından söz etmiştir.

Diksiyon Eğitimi ile daha fazla kişiye ulaşabilmek, anadilinin tüm güzelliklerine hakim olmak ve etkili konuşmanın inceliklerini öğrenmek için online eğitim ile bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkesle bir araya gelmektedir.

Kariyeri boyunca birçok kurum ve kuruluşlar tarafından 300’e yakın ödüle layık görülen Erdoğan Arıkan; Türkiye’nin önemli kamu, kurum ve kuruluşlarında eğitimler vererek anadilimizin doğru ve etkili kullanılmasına katkı sağlayamıştır. İyi bir konuşmanın inceliklerini ele aldığı çalışmalarında;

 • evrensel diksiyon,
 • etkili sunum teknikleri,
 • beden dili,
 • jestler ve mimikler,
 • heyecan ve stres kontrolü,
 • renklerin dili,
 • topluk önünde konuşma,
 • iş haytında görgü kuralları,
 • sunuculuk ve spikerlik,
 • iş hayatında görgü kuralları,
 • etkili hitabet konularını da kapsayan geniş bir diksiyon ve etkili konuşma eğitimi seti hazırlayarak eğitimlerine devam etmektedir.

Erdoğan Arıkan ile diksiyon ve etkili konuşma eğitimi Tecrübe Eğitim Kurumlarında online olarak devam etmektedir. Sizler de bu keyifli yolculuğa katılmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

 • Berkay Can

  Uzaktan eğitim alanında gerçekten çok başarılı bir eğitim kurumu.Sertifikaları meb onaylı olması , öğrencileriyle güler yüzle, ilgili alakalı bir şekilde ilgilenmeleri beni çok mutlu etti. İlerleyen zamanda tekrar kendilerinden sertifika almak isterim.Başarılarının kat be kat artması dileğiyle...

Yorum Yap

Diksiyon Hakkında

Faydalı Bilgiler

Diksiyon Eğitimi Neden Gerekli?

Diksiyon eğitimi ile birlikte etkili konuşma kabiliyeti kazanmak, iş hayatında başarılı olmak, özgüven kazanmak ve iletişime dair yeni bilgiler edinmek mümkün.

Devamı...

Güzel konuşma teknikleri diksiyon eğitimlerinin amacını oluşturmaktadır. Etkili ve güzel konuşma için birden çok egzersiz bulunmaktadır.

Devamı...

Diksiyon dersleri bireylere neler kazandırmaktadır? Diksiyon dersi yalnızda toplum önünde konuşma yapanlar veya seminer verenler için önemli değildir.

Devamı...

Diksiyon Eğitimlerinde Etkili Sunum Nasıl Yapılır? Günümüzde her alanda özellikle etki bırakmak ve ikna edici olmak amacı ile oldukça önemli..

Devamı...