Diksiyon Nedir?

Diksiyon nedir? Sorusu hakkında kısaca bir bilgi verecek olursak etkili konuşma sanatıdır. Köken olarak Latince olan diksiyon dili tanımak ve etkili şekilde kullanarak etkileyici konuşma biçimidir. Aynı zamanda seslerin yapısını inceleyerek konuşma tekniğinin tüm işlevlerini yerine getirmektir. Bu tanımlamaların haricinde sözcükleri gerektiği kadar ve anlaşılır şekilde ifade etmek içinde kullanılır. Konuşma sırasında kelimelerin doğru telaffuzu, hece ve kelimelerin uzunluğu ve tonlama maddelerine dikkat etmek gerekir.

Diksiyon ana özellikleri arasında konuşma stilinin mimik ve jestlerle destekleyerek dinleyenlerin anlamasını hızlı sağlamak gelir. Diksiyon diğer bir deyişle hitabet olarak da bilinir. Yakın anlamlı bu kelimeler etkili konuşma anlamını da taşır. Diksiyonun hedefleri arasında ise; metinlerdeki duygu ve düşünceleri dinleyenlere etkili bir şekilde aktarmaktır. Eğer bunları başardı iseniz karşınızdakine en iyi biçimde kendinizi tanıtmış olursunuz.

Sorumuza cevap veren en doğru tanım ise düzgün konuşmaktır. Düzgün konuşma ve doğru konuşma kavramlarını irdelediğimizde düşünülenin aksine büyülü bir konuşmanın temelini atmaktan ziyade tekniklerle karşılaşırız. Diksiyon eğitimi ile karşımıza çıkacak teknikler ve öğrenilmesi gerekenleri de ana hatları ile listeleyelim:

 • Nefes egzersizleri
 • Dudak egzersizleri
 • Çene egzersizleri
 • Sessiz okuma ve sesli okuma egzersizleri
 • Tekerleme egzersizleri
 • Konuşma kayıt ve tekrar egzersizleri
 • Kalem egzersizleri
 • Tonlama egzersizleri
 • Jest mimik egzersizleri
 • Vurgu ve tonlama çalışması
 • Doğru kelime doğru anlam çalışması
 • Okuma yetkinliğinin kazanılması

Liste detaylarında birden fazla yeni yetkinlik ile karşılaşacak ve gerçekten öğrenmeye başladığınızda birden fazla yetkinlik kazanmış olacaksınız.

Diksiyon nedir, eğitiminin faydası nedir dediğinizde; doğru konuşmayı öğrendiğimizde beraberinde etkili konuşmanın temelini de oluşturmuş oluruz yanıtını vereceğiz. Fakat bu kavramların birbirini besleyen kavramlar olduğunu, birebir aynı yöntemlerle inşa edilmediğini bilmemizde fayda var. Sorularla ilerlediğimizde doğru kavramları doğru yerlere konumlandırıp puzzle parçalarını yerine koyabiliriz.

Konuşmayı Geliştirmek İçin Ne Yapılmalı?

Diksiyon kursu araştırmalarına başlayan bireylerin temel problemleri konuşmalarını geliştirme istekleridir. Konuşma ve kendini ifade etme gerek sosyal yaşamda gerekse iş hayatında birçok fırsatın önünü açtığı gibi eksikliğinde birçok imkânın da elden kayıp gitmesine neden olur.

Kendimi doğru ifade etseydim terfi alırdım, kendimi anlatsaydım terk edilmezdim ya da konuşabilseydim okulda daha başarılı olurdum cümleleri size tanıdık geliyor mu?

Doğru konuşamadığımızda bu ve türevi birden fazla cümleyi hayatımızın bir yerinde misafir ederiz. Bu yüzden konuşmayı geliştirmek kesinlikle önemi azımsanmaması gereken konulardan biridir.

Konuşmayı geliştirmek için ne yapılır sorusu birey için gerçek bir soru şeklini aldığında, diksiyon eğitimi veren kurs araştırma süreci de başlar. Alelacele bir kurs bulup kayıt tamamlayıp fayda görememe riskini biliyoruz bu yüzde şu soruyu da sormak isteriz. Gerçekten sadece bir kursa yazılmış olmak, doğru konuşma eğitimini almak, büyülü bir şekilde etkili ve güzel konuşmanızı sağlar mı?

Dürüst olalım ki, hayır. Kursun size öğrettiklerinin yanı sıra ödevlerinizi düzenli yapmanız, kendinizi daima gelişmeye açık hale getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sadece elde edilmiş bir tane daha sertifikanız olur. Yanında bir de biraz daha zaman kaybı elde edersiniz ki, zamanın bu denli kıymetli olduğu bir çağda bunu hiçbirimiz istemeyiz.

Bu yüzden en iyi diksiyon kursu aramalarınızda sizin için önemli kriterleri kendiniz belirlemelisiniz. İlk adımı atmadan önce hangi eğitimin sizin için en doğru eğitim olduğunu tespit edebilirseniz, eğitimlerin büyük faydasını görürsünüz. Eğitim için yola çıkmaya hazır olduğunuzda karşılaşacağınız bir diğer soruya geçelim.

Diksiyon Önemi Nedir?

Diksiyonun önemi öncelikle günlük hayatımızda ilgi olmasından dolayı önem arz ediyor. Bunun yanında diksiyonda sesleri ve heceleri en iyi şekilde çıkarmak önemlidir. En önemli şartı da metindeki duyguyu dinleyenlere geçirmektir. Diksiyon önemi bakımından iletişimde önemli bir yere sahiptir. Diksiyon nedir? Noktasında anlattığımız gibi diksiyonumuz, dış görünüşümüzün dışında karşımızdakilere fikir sahibi olmalarını sağlar.

Kısa ve öz olarak diksiyon kendimizi tanıtma sanatıdır. Bu yüzden önemi çok büyüktür. Karşımızdaki dinleyenlere ne kadar etkili konuşma yapabilirsek o kadar etkili anlatım yapmış oluruz. Aynı zamanda diksiyon veya hitabet kendini ifade etme sanatıdır. Günlük hayatımızda her zaman ihtiyaç duyduğumuz diksiyon kendimizi ifade etme biçimidir. Özellikle kişiliğimiz hakkında karşımızdakilere yansıtan diksiyon olarak görülür. Bu yüzden diksiyon nasıl düzeltilir bunu öğrenmek gereklidir.

Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Genelde baktığımız zaman diksiyonu düzgün olan insan sayısı oldukça azdır. Özellikle de herkes konuşma bozukluğu konusunda yakınırlar. Kısacası kendimizi karşı tarafa en iyi şekilde anlatma sorunlarımız oldukça fazladır. Ayrıca kekeleme olarak ‘’eee-işte’’ gibi kelimeleri çok kullanmak da bu sorunlar arasında yer alır. Bu sorunları düzelmek için diksiyon nasıl düzeltilir? Noktasında çalışmalar yapmanız gerekir.

Diksiyonu düzeltmek zor bir iş sanılsa da aksine kolaylıkla düzeltilebilir. Son yıllarda teknolojinin de etkisi ile diksiyonu düzeltmek alanında uzman eğitimciler bulunan tecrubeegitim.com üzerinden alabileceğiniz diksiyon eğitimi sayesinde diksiyonunuzu düzeltebilirsiniz.

İyi Bir Diksiyon İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hiçbir kursun ve hiçbir eğitimin sihirli bir değnek olmadığını kabullenmek, kendimize karşı dürüst davranabilme yetimizin bir sonucudur. İyi bir diksiyon için sihirli bir değnek beklemeyin. Bu demek değildir ki asla etkili konuşma ve doğru konuşma için adım atamazsınız. Aksine sorunun olduğu yerde çözüm de vardır. İyi bir diksiyona sahip olmak için, önce doğru konuşma tekniklerini bir uzmandan dinlemelisiniz. Gerçekten alanında kendini kanıtlamış yetkinlikteki kurumlarda sunulan eğitimler aracılığı ile detaylı bir eğitim sürecine girmeli ve öğrenmelisiniz. Akabinde bol bol pratik yapmalı ve cesaretinizi de işin içine dahil ederek adım atmalısınız.

Teknik pratikle yoğurulduğunda en etkili sonucu elde edebilirsiniz.

Diksiyon Eğitimi Kursu

Diksiyon eğitimi , özellikle kişilerin kelimeleri etkili bir şekilde kullanılmasını ve dili tanıyarak tonlama ile karşınızdakini etkilemenizi sağlar. Aynı zamanda doğru ses alıp vermeyi, vurgulanacak noktaların öğrenilmesini sağlar. Alacağınız diksiyon eğitimi kursu sayesinde en iyi uygulamalar ve çalışmalar ile bir hizmet sunar. Ayrıca diksiyon dersleri hakkında daha detaylı bilgiler için sitemiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman diksiyon eğitimcileri sizlere bu konuda en etkili çalışmayı yapacaktır. Eğitim sonunda sizlerde diksiyon noktasında kendinizi geliştirmiş olarak online diksiyon eğitimini bitirmiş olursunuz.