Ön Başvuru Formu

Diksiyon Eğitiminde Nefes Egzersizleri

Diksiyon eğitimlerinin en temel yapı taşları arasında bulunan nefes egzersizleri; doğru diyafram kullanımının sağlanması, konuşmanın akıcı bir şekilde devam ettirilmesi, yerinde ve etkili vurgulamaların yapılabilmesi ve ses tonunun ayarlanması bakımından oldukça önem taşımakta. Alçak solunum, orta solunum, yüksek solunum ve komple solunum olarak adlandırılan solunum türleri üzerinde durulan bu derslerde; etkili, ikna edici, kabul gören ve tercih edilen bir konuşma sürecini mümkün kılmak adına da örnekler sunulmakta

İyi konuşmanın ve doğru diksiyon kullanımının ilk basamağı olan nefes egzersizleri ile günlük aktivitelerin enerji kaynağı ve temel yaşamsal gereksinim olan oksijenin yeterli alımı söz konusu olup, bu sayede vücut sağlığı üzerinde olumlu etki yaratmak da mümkün.

Tüm beden sistemlerinin ve organların doğru ve düzenli çalışmasına destek olan bu egzersizler; biyolojik ve psikolojik sağlığın kazanılması ve zinde bir zihnin oluşmasında araç olmanın yanı sıra kontrollü ve etkili bir sözlü iletimin gerçekleşmesinde de rol oynamakta. Son dönemin en çok tercih edilen uzaktan eğitim programlarından Diksiyon ve Etkili Konuşma Kursu bünyesinde detaylandırılarak sunulan nefes egzersizleri, eğitime katılan herkese daha sağlıklı ve başarılı bir hayatın kapısını aralamak adına da yol gösterici olmakta.

Bireylerin doğumlarından sonraki ilk üç yılda aldıkları nefes olarak bilinen ve daha sonrasında ise yatar pozisyonda oldukça kolay bir biçimde alınan transformal nefes, bir diğer adı ile diyafram nefesi olarak bilinmekte. Gülme, ağlama, korku ya da şaşkınlık gibi anlarda da doğal olarak alınan bu nefes, ses eğitimine en uygun nefes olarak kabul edilmekte. Öncelikli olarak halihazırda alınan nefesin gözlemlenmesi ile başlanan nefes egzersizlerinde, nefes temposunu ayarlayabilmek ve bilinçli bir şekilde nefes alabilmek adına tam anlamıyla konsantre olmak da önem taşımakta. Süreklilik arz eden bir eylem olan nefes, aynı zamanda stres yönetimi ve gevşeme süreçlerine de olumlu etki sağlamakta. Özellikle sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan ve panik atak, anksiyete, aritmi gibi problemlerde bireylerin başvurabileceği yöntemler arasında yerini alan nefes; bir konuşmacının, konuşma öncesinde, esnasında ve hatta sonrasında dahi bir lütuf olarak kabul edebileceği vazgeçilmezi haline gelmekte.

Tıpkı programlanmış, akıllı bir makine gibi çalışan bedenin yenilenmesine destek veren nefes egzersizleri ile sesletim sorunlarının, ses tonu hatalarının ve ses çatlamasının önüne geçilebilmekte. Nefes alırken dikkat edilmesi gereken unsurların detaylıca anlatıldığı diksiyon eğitimlerinde; nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesi, 5 saniyede alınan nefesin 20 saniyede verilmesi, ses yorulmaları ve titremeye karşı bu egzersizlerin en rahat şekilde yapılması gerekliliği ve doğru nefes ile özellikle hitap esnasında yaşanabilecek heyecanın önlenebileceği konuları üzerinde de durulmakta. Bu egzersizlere örnek olarak kesik kesik verilen derin nefesler, ıslık çalar gibi uzun şekilde verilen nefesler, h, f, s veya p-ç-t-k harfleri kullanılarak yapılan alıştırmalar, tek nefeste söylenen kelimelerin üzgün, mutlu, şaşkın ya da ifadesiz bir şekilde tekrarlandığı çalışmalar, sesli harfler söylenerek verilen nefesler ve m-n sessizlerinin kullanılarak kafatası ve göğüs kafesi rezonansının çalıştırılması verilebilmekte.

Tecrübe Eğitim Kurumları’nın alanında uzman eğitmenleri ile sunulan diksiyon ve etkili konuşma uzaktan eğitim programında katılımcılara öğretilen nefes egzersizleri; ifadenin güçlendirilmesi, ses tonu ve yüksekliğinin doğru ayarlanması, durak, tonlama ve vurguların yerinde ve olması gerektiği şekilde yapılması ve tüm bunlarla birlikte etkili bir konuşmanın ortaya çıkarılması adına da oldukça önemli. Üstelik kurs sonunda başarılı olarak, uluslararası geçerliliğe sahip ve Uluslararası onaylı bir sertifika alma hakkını kazanan katılımcılar; yalnızca diksiyon ve hitabet sanatına profesyonel derecede hakim olmakla kalmayıp, bunun yanı sıra öğrendikleri nefes egzersizlerini hayatlarının her anında kullanarak beden sağlıklarını da koruyabilmekte. Siz de doğru nefes almanın ve etkili konuşmanın kazanımlarını Tecrübe farkı ile birebir deneyimlemek adına başvurabilir, bu sayede meslek hayatınızda fark yaratma şansını da yakalayabilirsiniz.