Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Aile danışmanı, aile bireylerinin veya evli çiftlerin birbirleri arasında oluşan çeşitli problemlere çözüm bulmak ve aradaki uzlaşmayı sağlamak amacında olan uzmanlardır. Aile danışmanlığı süreci ile aile ve aile bireylerine birbirlerine karşı uyumlu olma, karşılıklı gelişen sorunlara çözümler bulma, “ben” algısı yerine “biz” algısını ve ruhunu çiftlere kazandırma olarak tamamlanmaktadır. “Peki, aile danışmanı nasıl olunur?” günümüzün sıklıkla araştırılan konularından biri olan bu soruya net bir yanıt vermek oldukça mümkündür.

Aile danışmanı olabilmek için belli başlı kriterleri taşıyor olmanız gerekir. Aile danışmanlığı yapabilmek amacıyla bazı bölümlerden mezun olmalısınız. Kısacası Çocuk Gelişim Uzmanları, Sosyal Hizmet Uzmanları, Psikologlar, Sosyologlar, Uzman-Asistan ve Pratisyen Hekimler, Hemşireler, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları aile danışmanı olabilmektedir (lisans mezunu olma şartı aranır). Ayrıca 464 saatlik bir eğitim süreci sonunda alacakları MEB onaylı sertifika sayesinde Aile Danışmanı unvanına sahip olabileceklerdir.

Ayrıca, aile danışmanlığı eğitimini bu alanda uzmanlaşmak isteyen, aile danışmanlığını öğrenerek kendi kişisel gelişimine katkıda bulunmak isteyen herkes alabilir. Gökhan Çınar eğitmenliğinde olan bu eğitimi alarak kariyerinizde ve hayatınızda fark yaratabilirsiniz.

Aile Danışmanı Nerelerde Çalışır.
Aile danışmanın sorumlulukları oldukça fazladır. Özellikle de aileler arası uyumu sağlamak adına görev yapan uzmanlar, sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeye özen göstermektedir. Bu sorumluluklar arasında; ailelerle görüşmeler yaparak bilgiler toplama, madde bağımlılığı gibi programlara katılan mahkumlara aile danışmanlığı sunma, bireysel olayları analiz etmek üzere danışmanlık yapma, ayrılık, boşanma, çocuk yetiştirme ve ev yönetimi konularında danışanları bilgilendirmek gibi pek çok faaliyeti göstermektedir.
Aile danışmanları mezun oldukları 4 yıllık fakültelerden sonra belli başlı yerlerde çalışma hakkına sahip olurlar.  Peki, aile danışmanları alacakları aile danışmanlığı sertifikası ile nerelerde çalışır? Aile danışmanı olacak kişinin çalışabileceği yerler şu şekildedir:

  • Bakanlıkların İl Merkez Müdürlüklerinde,
  • Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerinde,
  • Mesai saatleri dışında uzmanlık hizmetleri vermede,
  • Rehabilitasyon merkezlerinde görev yapmada,
  • Aile mahkemelerinde bilirkişi danışman olarak hizmetlerde çalışabilirler.

 

Kimler Aile Danışmanı Olur?
Aile danışmanı olmak isteyenlerin sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi lisans bölümlerinden mezun olması gerekir. Elbette ki bu bölümlerden mezun olmak aile danışmanı olabilmek için pek de yeterli değildir. Bunun yanı sıra aile danışmanlığı sertifikası sahibi olma şartı aranmaktadır. Aile danışmanlığı sertifikasını alabilmek için de aile danışmanlığı eğitimlerine katılmanız ve başarı elde ederek aile danışmanlığı sertifikası almanız gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı aile danışmanlığı sertifikasını almaya hak kazananlar direkt olarak aile danışmanı olabilirler. Zira alacağınız sertifikanın üzerinde MEB onayının olması aile danışmanı olabilmeniz açısından fazlasıyla önemlidir. Aynı zamanda da aile danışmanı olmanız için bazı şartları da taşıyor olmanız önemlidir. Psikoloji, sosyoloji, tıp, hemşirelik, çocuk gelişimi lisans programlarını tamamladıktan sonra aile danışmanlığı alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış olanlar aile danışmanı sayılırlar ve ayrıca bu şartı sağlamış olan danışmanlardan merkezlerde çalışmak üzere sertifika istenmemektedir.