Oyun Terapisi Eğitimi

 • Eğitmen
  Serdar Vatansever
 • Seviye
  İleri
 • Kurs Süresi
  2 Ay

Oyun Terapisi ve Ebeveyn Eğitimi

Uzman Klinik Psikolog Serdar Vatansever ile Online Oyun Terapisi ve Ebeveyn Eğitimi. Oyun terapisi çocuklarda rastlanan ruhsal problemlerin, davranış sorunlarının oyun terapisi eğitimi almış kişiler tarafından oyunlar ve oyuncaklar eşliğinde çocukları anladıktan sonra çocukların tedavi edilmesi ve iyileştirilmeye çalışılmasıdır. Oyun terapisi sayesinde çocukların duyguları, yaşadıkları sorunlar dışa vurulur ve eğitmen doğru stratejilerle hem bunları ortaya çıkarır hem de anlamlandırır.

Çocukların dünyayı algılayış ve duygularını ifade ediş biçimleri oldukça farklıdır. Çoğu zaman duygu ve düşüncelerinin farkında dahi olmayabilir, ifade etmekte güçlük çekebilirler. Yetişkinlerin konuşarak yaptıklarını çocuklar oyun oynayarak yaparlar. Oyun, onlar için keşfetme, duygularını ifade etme, yaşantılarını aktarma, isteklerini belirtme, kendini tatmin etme, yaşantısını aktarma alanıdır.

Oyun Terapisi Eğitimi İçeriği Nedir?

Oyun terapisinde öncelikle aileye yani ebeveynlere sonra da terapistlere büyük iş düşer ve en önemli işlevi, çocuğu olduğu gibi kabul ederek gelişmesi ve büyümesi için gereken ortamı sağlamaktır. Bu eğitim de ilk amacımız çocuğun hayata başladığı evde ailesiyle, ebeveynleriyle olan ilişkisinin doğru olabilmesini sağlamaktır. Eğitimimizin farkı sadece “Oyun terapisini” mesleki açıdan tercih edenlerin yanı sıra bu işi hiç yapmayı düşünmeyen ama çocuklarıyla daha iyi anlaşabilmek olan aileleri de ilgilendirecek.

Mesleki olarak ise Oyun terapisti ile çocuk arasında sağlıklı ilişki kurulması iyileşmeyi kolaylaştıracaktır.

Oyun terapisinde terapistin çeşitli terapi yöntemlerinden yararlanması gerekir. Bunları ne zaman, nerede kullanacağı oyun terapisi eğitimi ile sahip olunan bir kazanımdır. Bu nedenle eğitimin içeriği oldukça zengindir. Bizler bu alanda uzman ekibimizle birlikte faydalı olacak bir eğitim hazırladık. Eğitimimizin içeriği son derece geniş olmakla birlikte başlıca şunlar vardır:

 • Oyun terapisi
 • Oyun terapisti ve ebeveyn eğitimi nasıl olmalı
 • Çalışma biçimleri ve oyunun iyileştirici etkileri
 • Terapide izlenen yol
 • Oyun terapistinin edinmesi gereken bilgiler
 • Oyun tercihini etkileyen faktörler
 • Filial terapi
 • Oyun odası nasıl olmalıdır?
 • Oyuncak seçimleri nasıl olmalıdır?
 • Masal terapisi
 • Hangi durumlarda masal terapisi kullanılır?
 • Çocuklarda disleksi
 • Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi Nedir?
 • Oyun terapisindeki başlıca ekoller,

Anksiyete bozukluklarında, depresif çocuklarda, özgüven sorunlarında, çocuk ve yalanda, tuvalet eğitiminde, travma sonrası stres bozukluğunda, istismarda, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda oyun terapisi ve ebeveyn eğitiminin nasıl kullanılacağını işlediğimiz bir eğitim programı olacaktır.

Oyun terapisi eğitimi alanlar anaokullarında, halk eğitim merkezlerinde, özel kurumlarda, ilkokullarda, atölyelerde sınıflar açabilir. Ek ders ve danışmanlık hizmetleri verebilir. Kamu ve özel sektörde sahip olacakları belgeleri kullanabilir. Tecrübe Eğitim Kurumları olarak kaliteli içerikler ve uzman eğitmenler eşliğinde eğitimlerimizi veriyor, sizlere faydalı olmayı umut ediyoruz.

Tecrübe Eğitim Kurumlarına telefon açarak veya internet üzerinden Online olarak başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmanız durumunda tarafınıza yöneltilen kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme yönlendirilirsiniz. Uzaktan eğitim sisteminin size sunacağı eğitim avantajları arasında yer, mekân ve zaman sorunu olmadan dilediğiniz zaman eğitim ile ilgili kaynaklara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Oyun terapisi ve ebeveyn eğitimi hemen herkesin katılımına açık bir eğitimdir. Ebeveyn, psikologlar, psikolojik danışmanlar, özel eğitim uzmanları, sosyologlar, okul öncesi öğretmenleri, ana sınıfı öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, aile danışmanları ve bütün bu alanlara ilgi duyanlar eğitime katılabilir.
Oyun Terapisi ve Ebeveyn Eğitimi sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan her katılımcı; Üniversite onaylı ve uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika alma hakkı kazanmaktadır.

Serdar Vatasever Kimdir?

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirerek, Klinik Psikoloji alanında Master programını tamamlayan Serdar Vatansever alanında birçok başarıya imza atmıştır. Mezun olduktan sonra Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde görev almış ve birçok özel klinikte ailelerle çalışmıştır.

Çapa Tıp Fakültesinde uygulayıcılığını yapmıştır ve Türkiye Psikologlar Derneği bünyesinde 9 farklı Nöropsikolojik değerlendirme test çalışmalarına katılmıştır. Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini tamamlarken aynı zamanda tez konusu da olan Anadolu Efes, Darrüşşafaka ve Galatasaray gibi Türkiye’nin önde gelen spor kulüplerini kapsayan “Sporun Psikolojik Etkilerini’’ araştıran bilimsel bir çalışma yayınlamıştır. Kariyerine hızlı bir giriş yaparak birçok projede bulunan Vatansever’in bazı çalışmaları ise şunlardır: Psikoloji alanında sürdürdüğü çalışmalarla yurtdışında çeşitli üniversiteler ile bağlantılı çalışmıştır. Avrupa birliği projelerinde İtalya, Polonya, Malta gibi ülkelerde geliştirici projelerde yer almıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Adli Tıp derslerinde çalışmalara katılmıştır.

TedX konuşmacısı olarak birçok seminerde konuşmacı olarak yer almıştır. İstanbul Üniversitesi Besyo bölümünde ‘Spor Psikolojisi’ alanında akademisyen olarak görev almıştır. İlgisini sadece psikolojiye değil müziğe ve spora da ayıran başarılı eğitmen Basketbol branşında, 14 senelik kariyeri içerisinde Türkiye Şampiyonalarında birçok derece elde etmiştir. Özel olarak müzik dünyası içerisinde uluslararası projeler geliştirmiştir. Enstrüman çalmanın beyin lobları arasındaki aktivasyon ve senkronizasyonu sağlayarak depresyon üzerine etkilerini azaltabilecek ‘psiko-drum’ projesini hazırlamıştır.

Hala aktif olarak Beşiktaş, Galatasaray gibi kulüplerin resmi dergilerinde ve alanında en iyi aylık dergiler kategorisindeki birçok yazılı yayına yazılar yazmaktadır. Bir süre ise Ulusal bir kanal olan TRT1’de “Bir Yastıkta Kocayalım” isimli televizyon programını sunmuştur. Dijital Oyun yapımcılarına oyunların oluşum aşamasındaki psikolojik ayrıntılarla ilgili danışmanlıklarda vermektedir ve Türkiye’nin ilk çiftlere özel kutu oyunu ‘’Aşk Olsun’’ projesinin de yaratıcısıdır.

Meslek hayatı doğrultusunda birçok aile, çocuk, ergen, çiftlerle terapi yapan ve yapmaya devam eden bunun yanında farklı dallarda da boy gösteren ve başarılı bir isim olan Serdar Vatansever Tecrübe Eğitim Kurumları çatısı altında “OYUN TERAPİSİ VE EBEVEYN EĞİTİMİNİ” vermektedir.


Oyun Terapisi Eğitimi Yanında Almanızı Önereceğimiz Diğer Eğitimler

Aile Danışmanlığı Eğitimi

Tıklayınız

Yaşam Koçluğu Eğitimi

Tıklayınız