Ön Başvuru Formu

Sunuculuk Spikerlik Eğitimi

 • Eğitmen
  Erdoğan Arıkan
 • Seviye
  İleri
 • Kurs Süresi
  2 Ay

Sunuculuk Spikerlik Uzaktan Eğitimi

Dijitalleşmenin altın çağında öne çıkan meslekler grubu içerisinde yerini alan ve dikkatleri üzerine toplamayı başaran sunuculuk spikerlik kursu, bugün yalnızca haber spikerlerinin, program sunucularının, radyo veya televizyon çalışanlarının değil, aynı zamanda sosyal medya mecralarını kullanarak video blogları hazırlayan ve sunan kişilerin de ilgisini çeken bir uzmanlık alanı. 

Sunuculuk Spikerlik Kursu

Mesleki yeterlilik kazandıran bu kurs, kamera önünde konuşma teknikleri hakkında bilgiler içermektedir. Kurallara uygun ve doğru konuşma biçimleri hakkında ipuçları sunan, sunum ve anlatım becerilerini geliştiren sunuculuk spikerlik eğitimi, katılımcılarına mevcut kariyerlerinde fark yaratma veya yepyeni bir kariyer için en önemli adımı atma fırsatını da sunmakta. Bunun yanı sıra meslek alanı sinema, beden dili ve benzeri konularla ilgili olan kişilerin kendilerini geliştirmesi adına da önemli olan teknik ve pratik uygulamaları da içermektedir. Ayrıca bu kursta katılımcılara, alanında uzman ve iyi bir sunucu spiker nasıl olunur üzerine birçok yeterlilik kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Örneğin; canlı yayın spikerliği, dinleme, düşünme ve konuşma bağlamı, sözcük ve deyimlerin kullanımları, haber sunumu, redaksiyon, röportaj teknikleri, açıkoturum sunuculuğu, programcı ve spiker bağlantısı gibi birden çok yeterlilikten söz etmek mümkündür. Bunun yanı sıra bu kursu almanın size neler katacağını merak ediyorsanız ve kendinizi bu alanda geliştirerek, geleceğin parmakla gösterilecek sunucu veya spikerlerinden biri olmak istiyorsanız bizimle hızlıca iletişime geçebilirsiniz. Üstelik bu alana katkı sunacak değerli olan kurslara da göz atmalısınız. Bunlar hangileri mi? Elbette ki dil gelişiminiz için oldukça önemli olan Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi’dir.

 

Konuşmasına tam anlamıyla hâkim bir anlatıcının kriz yönetimi konusunda diğer insanlara oranla daha başarılı olduğu günümüzde üzerinde durulması gereken bir gerçektir. Öyle ki özellikle canlı yayınlarda, konferanslarda, tartışma programlarında, açıkoturumlarda veya protokolün bulunduğunu özel toplantılarda meydana gelebilecek herhangi bir aksi durumun önüne geçmek çoğu kez sunucu veya spikerin işidir. Özelliklede dinleyiciyi yormadan ve konun dağılmasına neden olmadan, dikkatleri her daim üzerine toplayabilecek bir sunucunun konuşma şekli kadar cümle kuruş biçimi ve konu sıralaması da önemlidir. Kısacası bütün bu yeterlilikleri en doğru şekilde kazanmanın yolu tabii ki sunuculuk spikerlik kursuna bağlıdır.

Sunuculuk spikerlik kursuna katılmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, Tecrübe Eğitim Kurumuna telefon veya internet üzerinden Online başvuruda bulunmak. Bu başvurunuz sonrasında eğitime hemen dahil olacağınız kullanıcı adı ve parolası sizin tarafınıza özel olarak iletilmektedir
Diksiyon konusunda belirli bir eğitimi almış veya alacak olan herkes bu eğitime katılabilir. Kendisini televizyon, radyo, reklam vb. alanlarda geliştirmek isteyenlerin tercih edebileceği, Türkiye'nin en geniş kapsamlı eğitim içeriğine sahip bu eğitimi, alanında uzman duayen Erdoğan Arıkan tarafından alacaksınız.
Sunuculuk - Spikerlik Eğitimi sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan her katılımcı; uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika alma hakkı kazanmaktadır.

Hitabet Kursu

Başlı başına bir sanat olan Hitabet, genelde dikkat aralığı oldukça kısa olan insan topluluklarının ilgilerini konuşmacı üzerinde canlı tutan en önemli etken. Bir soru, hikaye veya eğlenceli bir sohbet ile açılışı yapılan konuşmanın sonuna dek merak uyandıracak tarza sahip olmak; ancak hitabı güçlü olan kişinin üstesinden gelebileceği bir süreç. Hitabetin aslında en önemli amacı; konuşmacının konu ile ilgili gerçekten bilgisi olduğunu ve dinleyicilerin ise bu bilgiye ihtiyacı olduğunu seçtiği cümlelerle kanıtlayabilmesi. Günümüzde birçok konuşmacı tarafından yapılan en büyük hata, konuşmanın başında önemli noktalarla ilgili dinleyiciye hiçbir bilgi vermemek. Tıpkı bir filmin fragmanı gibi işlenmesi gereken bu süreçte ise anlatıcıya karşı ilk güvenin oluştuğu bir gerçek. Bu gibi detayların işin profesyonelleri tarafından örneklerle anlatıldığı Hitabet Kursunda ise konu ile ilgili kendisini geliştirmek ve özellikle iş hayatında başarıya ulaşmak isteyenler için öğrenilmesi gereken birçok başlık mevcut.

Hitabet Kursu, katılımcılarına sadece etkili bir konuşmanın nasıl olması gerektiğine dair değil; aynı zamanda konuşmaya ait yol haritasının nasıl hazırlanması gerektiğine dair de bilgi vermekte. Tıpkı yazılı bir metin gibi hazırlanan konuşmanın da giriş, gelişme ve sonuç sürecinin olması ve hangi aşamada olursa olsun akıcılığın kaybedilmemesi önemli. Arapçadan dilimize gelen ve “hutbe okuma” veya “ güzel söz söyleme” gibi anlamlara gelen Hitabet, tarihsel süreçte de bir sanat dalı olmanın yanı sıra bir meslek olarak kabul edilmekte. Hitabet Kurslarının bu denli eskiye dayanması da aslında etkili konuşmanın ne kadar önemli olduğunun kanıtı niteliğinde. Kurs süresince katılımcılara öğretilen diksiyon, beden dili, yapıcılık, inandırıcılık, amaca dayanma, jest ve mimik kullanımı gibi birçok başlık; konuşmayı anlamlı ve etkili kılan en temel öğeler. Tüm bu öğelerin ve Hitabet Sanatının başlıca ilkelerinin ele alındığı kursta, aynı zamanda Hitabet çeşitlerinden örnekler de anlatılmakta. Buna göre başlıca hitabet alanlarını siyasi, askeri, hukuki, dini ve mesleki olarak sınıflandırmak mümkün.

Anlatanı ve anlatılanı monotonluktan çıkaran Hitabet, özellikle iş görüşmelerinde de en az özgeçmiş kadar karşı tarafı etkileyen bir özellik. Özgüveni destekleyici bir yapısı bulunan Hitabet, interaktif sohbetlerde de ana konuşmacının daha başarılı olmasını sağlamakta. Dinleyenin, konuşmacıdan etkilenmesi için sözün söyleniş biçimindeki her ayrıntıyı içeren bu sanatı; yöneticilerin veya yönetici adaylarının, politikacıların, eğitimcilerin, sanatçıların, reklamcıların, müşteri temsilcilerinin, çağrı merkezinde görevli çalışanların, satış ve pazarlama yetkililerinin ve hatta günlük yaşamında konuşması ile akılda kalmak isteyen herkesin öğrenmesi oldukça önem taşımakta. Başarı ile tamamlanan bir Hitabet Kursu ile katılımcılar, kazandıkları tüm özellikle ışığında kendilerini de daha iyi ifade edebilir hale gelmekte.

Hitabet Kursu içeriğinde yer alan ses, diyafram ve nefes kullanımı, yazı dili ve konuşma dili arasındaki farklar, dil ve dudak kaslarına esneklik kazandırma çalışmaları, süre, ezgi, ulama, kavşak, durak, vurgu ve tonlama, anlaşılır konuşma teknikleri, hafıza eğitimi, etkili giriş ve ikna yolları, insan ve düşünce modelleri, mülakat, ikili görüşme, toplantı yönetimi, doğaçlama, sunum teknikleri, beden dili, jest ve mimik kullanımı, ellerin ve kolların kullanımı, mizah, oturuş, konuşma yanlışları ve alıştırmaları gibi pek çok konu; katılımcının konuşmasını, nefesini ve hatta stresini en doğru şekilde yönetebileceği bilgileri de devamında sunmakta.

Erdoğan Arıkan Kimdir?

Doğru ve etkili konuşma denildiği zaman akla gelen isimlerin ilk sıralarında yer alan ünlü spor spikeri Erdoğan Arıkan, 1963 yılında Sakarya’da dünyaya gelmiştir. Geçmişten bugüne devam eden başarılı kariyerinin yanı sıra diksiyon ve hitabıyla da izleyicilerinin büyük beğenisini kazanan spiker, eğitim hayatı boyunca elde ettiği bilgi birikimi ve örnek kişiliğiyle akıllara kazınmayı başarmıştır. 20 yılı aşkın iş tecrübesinin yanına, 10 yılı aşkın eğitmen kimliğini de gururla ekleyen Arıkan; düzenlediği pek çok seminer ve panel ile iletişim becerileri ve diksiyon konularındaki değerli bilgilerini katılımcılarla paylaşmıştır.

Modern ve yüksek kültürel kimliğe sahip olmak ve anadilinin tüm güzelliklerine detaylı hakim olmak isteyen herkesin ilk tercihi olmaktadır. Etkili konuşman kurallarının ve inceliklerinin öğretildiği bu eğitim sayesinde bireyler, konuşma yöntem ve süreçlerinde arzu ettikleri güce erişebilmektedir.

Erdoğan Arıkan, hayatının her döneminde hem kendisini hem de çevresini eğitmeyi ve geliştirmeyi ilke edinmiştir. Başta Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere birçok devlet dairesi bünyesinde; aralarında Ankara, Hacettepe, ODTÜ, Gazi, Başkent, TOBB, Ege, 9 Eylül, Boğaziçi, Marmara, İstanbul,Çankaya ve Beykent Üniversitesi'nin bulunduğu seçkin eğitim kurumlarında ve elbette ki bilgisine ihtiyaç duyulan, Türkiye’nin önemli kamu, kurum ve kuruluşlarında eğitimler veren ve Türkçemizin doğru ve etkili kullanılmasına katkı sağlayan Arıkan, halen TRT de program sunuculuğunun yanı sıra yeni dönem spikerlik kurslarında eğitici olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Basmakalıp cümlelerin yerine daha etkili cümleler tercih etmek, konuşması ile verimli etkileşim sağlamak, konuştuğu konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olduğunu dinleyiciye hissettirmek, tüm bu sürecin bir getirisi olmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversite’ne bağlı Kocaeli Meslek Yüksekokulu İşletme Bölümü’ndeki eğitiminin hemen ardından İstanbul’da 4 yıl boyunca özel bir şirkette çalışmış ve sonrasında bir arkadaşının tavsiyesiyle TRT’ye başvurmuştur. Bugünkü başarısının ilk adımlarını attığı 1989 yılında, katıldığı sınavda gösterdiği üstün yeteneğinin ardından TRT bünyesinde spikerlik, sunuculuk, diksiyon, topluluk önünde konuşma, hitabet, yaşam koçluğu eğitimleri almıştır.
İlk olarak Diyarbakır Radyosu’nda göreve başlayan Erdoğan Arıkan; burada geçirdiği 3 yıldan sonra yine TRT bünyesinde çalışırken tekrar dışarıdan sınava girerek elde ettiği “spor spikerliği” unvanı ile Ankara’ya yerleşmiştir.
İsmini, bir daha unutulmamak üzere duyurduğu “Stadyum” programı ile başta futbolseverler olmak üzere tüm Türkiye’nin beğenisi kazanan ünlü spiker; katıldığı uluslararası birçok önemli organizasyonda da hem kişisel hem de ulusal temsilleri layıkıyla yerine getirmiştir.
6 Dünya Kupası,4 Avrupa Futbol Şampiyonası, 3 Olimpiyat Oyunlarının yanı sıra , tenis ve atletizm alanındaki dünya şampiyonaları, Akdeniz Oyunları ve 1993 yılından bugüne çeşitli ülkelerde gerçekleşen Avrupa Kupası maçlarında görev alan Arıkan, spikerlik ve sunuculuk alanındaki tüm bu çalışmalarının yanında programcılık sektöründe de değerli yapımlara imza atmıştır. “Süper Bir Gol”, “Futbol Her Şeye Değer”, “Spor Artı”, “Teknik Analiz”, “Yüz Yüze Futbol” ve “Spor Stüdyosu” adlı değerli ve sevilen programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Erdoğan Arıkan; yine bu alanda önemli pek çok ödülün de sahibi olmuştur.
Stadyum programı ile çıktığı yolda; 2006 ve 2008 yılları Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülü’nü kazanan Erdoğan Arıkan, yine 2006 yılında Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin ödülüne “En İyi Program” kategorisinde sahip olmuştur.

Yaşamı boyunca çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından 300’e yakın ödüle layık görülen Erdoğan Arıkan; ardı ardına elde ettiği başarılarını ve etkili iletişim, beden dili, telaffuz, ses bilgisi, vurgu, fonetik, nefes, tonlama, hitabet, diksiyon ve ilgili başlıklar altında hazırladığı eşsiz bir eğitimi, Tecrübe Eğitim Kurumları bünyesinde tüm uzaktan eğitim katılımcılarına aktarmak için hazır. Siz de bu ayrıcalıklı eğitim ile her alanda fark yaratmak, bir ekol tarafından yetiştirilme şansını elde etmek ve hayat boyu bu deneyimin sunacağı artılardan yararlanmak adına Tecrübe Eğitim Kurumları’na başvurabilirsiniz.

Yorumlar

 • Berkay Can

  Uzaktan eğitim alanında gerçekten çok başarılı bir eğitim kurumu.Sertifikaları meb onaylı olması , öğrencileriyle güler yüzle, ilgili alakalı bir şekilde ilgilenmeleri beni çok mutlu etti. İlerleyen zamanda tekrar kendilerinden sertifika almak isterim.Başarılarının kat be kat artması dileğiyle...

Yorum Yap